Vláda připravuje důchodovou reformu: co se může změnit

Ministerstvo práce a sociálních věcí připravuje důchodovou reformu, která by mohla být představena příští měsíc. Odborníci tvrdí, že změny v důchodovém systému jsou nezbytné. TV Nova uvádí, že dle jejích informací chce šéf resortu Marian Jurečka (KDU-ČSL) motivovat seniory, aby neodcházeli předčasně do důchodu a aby setrvali v zaměstnání déle.

Předseda vlády Petr Fiala (ODS) v minulosti řekl, že důchodová reforma je velmi důležité téma a že vláda chce ji schválit do konce roku 2024. Reformu nyní připravuje ministerstvo práce.

Petr Fiala / Zdroj: youtube.com

Někteří senioři stále pracují, i když by rádi odpočívali. Potřebují peníze, aby zaplatili zálohy na bydlení a koupili si potraviny. Ministr práce si ale nemyslí, že tito lidé pracují jen proto, že mají nízké příjmy.

Ministerstvo ale hodlá pracující důchodce víc podporovat. Podle ředitele České správy sociálního zabezpečení Františka Boháčka senioři „mají nárok na zvýšení důchodu za další výdělečnou činnost“.

Marian Jurečka / Zdroj: youtube.com

„To je něco, co je pro nás důležité. Má smysl, když na dva či tři dny chodí ještě do práce,“ řekl pro TV Nova Marian Jurečka.

Poslanec Aleš Juchelka (ANO) reagoval, že by nechtěl, aby to bylo povinné.Podle něj by to mohlo být předurčení toho, že by se mohl zvýšit důchodový věk.

Aleš Juchelka / Zdroj: youtube.com

Odborníci tvrdí, že změna důchodového systému je nezbytná. Dle ředitele think tanku IDEA Daniela Münicha by bylo dobré, aby lidé pracovali co nejdéle a aby odcházeli do důchodu co nejpozději. Hlavní ekonom CFG Vladimír Pikora si myslí, že je to nutný směr.

Ekonom z VŠE Jakub Jedlinský vysvětlil, že náklady na penzijní systém se zvýšily také proto, že se lidé dožívají vyššího věku.

Marian Jurečka / Zdroj: youtube.com

Marian Jurečka chce reformu představit všem parlamentním stranám do konce příštího měsíce. Pravděpodobně dojde ke změně schématu zvyšování důchodů a zaveden bude asi i dřívější odchod do důchodu pro některé profese. Detaily ale zatím ministr nechce komentovat.

PSALI JSME: FANOUŠCI EVY HOLUBOVÉ JI OSTŘE KRITIZUJÍ: „ZKLAMALA JSTE MNOHO VAŠICH PŘÍZNIVCŮ“

PŘIPOMÍNÁME: MARKÉTA KONVIČKOVÁ SBALILA S RODINOU KUFRY: KAM ODLETĚLA

Share