„Vůbec jsem nevěděl o tom, že lidé za preventivní prohlídku u stomatologa platí“: Vlastimil Válek chce tuto situaci změnit

Před časem byla schválena kapitační platba pro zubaře. Pak se ale ukázalo, že se to otočilo proti pacientům i proti resortu zdravotnictví. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek proto navrhuje změnu, chce, aby občané měli znovu nárok na dvě bezplatné preventivní prohlídky. Motivační příspěvek pro lékaře by však měl být zachován. Informuje o tom web iDnes.cz.

„Dostali jsme řadu stížností, vůbec jsem nevěděl o tom, že lidé za preventivní prohlídku platí,“ řekl Vlastimil Válek.

Vlastimil Válek / Zdroj: youtube.com

Šéf resortu zdravotnictví vysvětlil, že hlavním problémem je nedostatek zubařů. Předchozí ministři zdravotnictví se proto snažili stomatology motivovat, aby pomáhali více pacientům.

Například pro ně byl schválen kapitační příspěvek. Podobně vláda motivovala i praktické lékaře. To znamená, že lékař každý měsíc dostával příspěvek za každého registrovaného pacienta, i když k němu pacient v některých měsících nechodil.

Vlastimil Válek / Zdroj: youtube.com

Většina lidí nechodí k stomatologovi často, takže dvě preventivní prohlídky za rok by jim stačily. Podle rozhodnutí ministerstva proto byla platba za druhou prohlídku schovaná do kapitačního příspěvku.

Někteří zubaři však po svých pacientech požadovali, aby platili za druhou prohlídku.

Vlastimil Válek / Zdroj: youtube.com

„Nakonec jsme se dohodli, že do úhradové vyhlášky dáme úhradu dvou preventivních kontrol,“ dodal pro iDnes.cz Válek. Zubaři budou dál dostávat i kapitační příspěvek, aby je to motivovalo. Změny by měly začít platit začátkem příštího roku.

PSALI JSME: EKONOM KŘEČEK UVEDL, ŽE RUSKO JE UDIVENÉ, ŽE EVROPA ZVLÁDÁ PŘERUŠENÍ DODÁVEK PLYNU: PROZRADIL, CO BUDE RADIT PREMIÉROVI

PŘIPOMÍNÁME: NĚMCOVÁ SE TVRDĚ PUSTILA DO BABIŠE: SENÁTORKA HAJÍ KOLEGU MILOŠE VYSTRČILA

Share