Ekonom Křeček uvedl, že Rusko je udivené, že Evropa zvládá přerušení dodávek plynu: Prozradil, co bude radit premiérovi

Ekonom a poradce předsedy vlády Petra Fialy Štěpán Křeček uvedl, že vedení Ruské federace bylo překvapeno, že evropské země zvládají přerušení dodávek plynu. Rusko podle něj ztrácí nyní důležitou zbraň, kterou mohlo používat v ekonomické válce. Řekl to pro CNN Prima News.

Poradce premiéra si myslí, že panika bude slábnout a díky tomu by mohly ceny klesnout. Tvrdí, že Česko tuto zimu zvládne, protože bude mít dostatek plynu.

Štěpán Křeček / Zdroj: youtube.com

Štěpán Křeček však neví, jaká bude situace příští rok. Otázkou zůstává například to, jestli Česko bude moci příští rok naplnit zásobníky, protože se od jara nebudou plnit plynem z Ruska.

Expertka na energetiku Lenka Kovačovská se vyjádřila k poškození plynovodů Nord Stream 1 a 2. Domnívá se, že se zatím nedozvíme, kdo mohl zaútočit.

Lenka Kovačovská / Zdroj: youtube.com

Podle ní tato situace trh téměř neovlivnila, má však obavy, že by v budoucnu mohla být Evropa v ohrožení. Pokud by byl poškozen i plynovod z Norska, znamenalo by to obrovský problém.

Promluvila také o zastropování cen energií. Řešení na evropské úrovni by podle ní bylo lepší než řešení na národní úrovni. Vysvětlila to tím, že národní řešení budou mít dopady na rozpočet a může se zhoršit konkurenceschopnost průmyslu.

Štěpán Křeček / Zdroj: youtube.com

Ekonom řekl, že bude radit premiérovi, aby se vláda snažila udržet konkurenceschopnost. To je podle něj velmi důležité, je třeba udělat určité kroky, i když kvůli tomu mírně vzroste schodek rozpočtu.

Česko je průmyslová země, proto je důležité, aby čeští výrobci byli konkurenceschopní a mohli své zboží prodávat.

Štěpán Křeček / Zdroj: youtube.com

„Pokud bychom nebyli konkurenceschopní, deficit státního rozpočtu by se zhoršil. Znamenalo by to ztrátu pracovních míst a recesi,“ řekl Štěpán Křeček.

PSALI JSME: PETR FIALA ONEMOCNĚL: PREMIÉR MUSEL ZRUŠIT SCHŮZKU S PREZIDENTEM

PŘIPOMÍNÁME: „NENÍ HRDINSTVÍ VYTÁPĚT NA 25 STUPŇŮ“: PEKAROVÁ ADAMOVÁ PROMLUVILA O SOLIDARITĚ ČECHŮ A VYTKLA VLÁDĚ KOMUNIKACI S LIDMI

Share