Výstrah Českého hydrometeorologického ústavu: Moravu a Slezsko zasáhly přívalové deště

Nejprve bouřky objevili na Novojičínsku, v Jeseníku nad Odrou přívalový déšť zatopil jednotlivé sklepy i prostory v centru obce.

Zdroj: 420on.cz

„Hasiči museli před záplavou ochránit trafostanici – vykopali několik provizorních kanálů ze vzniklé laguny do řeky, a tím se jim podařilo udržet hladinu vody pod kritickým místem. Před zatopením ochránili rovněž kulturní dům, vodu odčerpávali i z jednoho bytu v domově seniorů,“ uvedl mluvčí hasičů Jakub Kozák.

Zdroj: 420on.cz

Kvůli přívalovým dešťům v Moravskoslezském kraji hasiči v pátek večer a v noci na dnešek čerpali vodu ze sklepů či lagun a také řezali stromy. Od pátečních 17:00 do dnešních 06:00 vyjížděli k 266 zásahům, nejvíce na Ostravsku.

Zdroj: 420on.cz

Na Novojičínsku v souvislosti s počasím vyjížděli hasiči k 78 zásahům, na Opavsku k 38 a na Karvinsku k 21 zásahům. Na Frýdecko-Místecku zasahovali čtrnáctkrát. Vyplývá to z výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Zdroj: 420on.cz

„Stejná situace nastala později v Ostravě. Hasiči museli po 20:00 odčerpávat vodu z několika garáží, uvolňovat kanálové vpusti či odstranit několik stromů. Na některých místech stavěli hasiči hráze z pytlů, aby usměrnili vodu do míst, kde nenapáchá škodu,“ uvedl Kozák.

Voda zaplavovala sklepy a ulice i na Frýdecko-Místecku. Několik příkopů hasiči odčerpávali v Jablunkově, aby snížili riziko, že voda zaplaví přilehlé rodinné domy.

Zdroj: 420on.cz

„V Dobroslavicích na Opavsku poškodil vítr eternitovou střechu, a voda tak začala zatékat do domu. I v dalších částech tohoto regionu řešili hasiči následky přívalových srážek – voda zatopila přízemí rodinného domu v Kružberku, hasiči ve Štáblovicích odčerpávali vodu ze zatopené kanalizace,“ uvedl Kozák.

Zdroj: ČTK

Po deštích stouply hladiny některých toků. Podle informací Českého hydrometeorologického ústavu na několika místech v kraji platí první stupeň povodňové aktivity, tedy bdělost. Jde o řeku Odru v Odrách, Bartošovicích a Ostravě-Svinově a o Opavu v Děhylově.

Share