„Existuje značné množství důkazů, že virus pochází z laboratoře“, prohlásil ministr zahraničí Pompeo

Americký ministr Mike Pompeo říká, že existuje dostatek důkazů o tom, že šíření koronaviru začalo z laboratoře v čínském městě Wu-chanu.

.

V neděli to uvedl během rozhovoru s čínským televizním kanálem ABC News.

„Mohu vám říct, že existuje značné množství důkazů, že virus pochází z laboratoře ve Wu-chanu,“ řekl ministr zahraničí USA.

Pompeo připomněl, že americká strana původně deklarovala původ viru. „Není to poprvé, když svět zažil šíření viru v důsledku selhání v čínské laboratoři,“ řekl Pompeo.

.

Poznamenal, že zpravodajská komunita stále stanovuje podrobnosti. „Ale existují přesvědčivé důkazy o tom, že to všechno začalo,“ řekl ministr zahraničí USA.

.

Kromě toho, Pompeo řekl, že čínská komunistická strana učinila „klasické dezinformační úsilí“, když nutila mlčet zdravotnické odborníky a zakázala novinářůmn ze země omezit šíření informací o viru.

Zároveň šéf americké diplomacie zdůraznil, že pekingské akce „představují obrovské riziko“ a poškodily stovky tisíc lidí na celém světě.

.

„Můžeme potvrdit, že Čínská komunistická strana udělala vše, co je v jejích silách, aby zajistila, že svět nebude včas vědět, co se děje,“ řekl.

V tomto ohledu Pompeo slíbil, že Spojené státy „budou odpovědné za zúčastněné“.

.

„Podle mého názoru se mýlili. Snažili se to skrýt, pokusili se ho uhasit. Je to jako oheň,“ řekl americký prezident.

Podle Trumpa nyní americká vláda připravuje „velmi přesvědčivou“ zprávu, CNBC.

.

Připomeňme si, šéf Bílého domu Donald Trump řekl, že viděl důkaz o původu koronaviru z laboratoře.

Současně úřad ředitele Národní zpravodajské služby USA vyloučil umělý původ viru, ačkoli zdůraznil, že pokračuje v určování, zda ohnisko začalo kontaktem s infikovanými zvířaty, nebo zda bylo výsledkem nehody v čínské laboratoři.

Share