„Zase po letech spolu“: Topolánek a Kalousek připravili pro vládu rady, jak zvládnout krizi a dodržet předvolební sliby

Bývalý premiér Mirek Topolánek a exministr ekonomiky Miroslav Kalousek připravili pro vládu ihned několik rad, jak zvládnout aktuální krizi, správně hospodařit a uzdravit veřejné rozpočty. To by prý kabinetu Petra Fialy pomohlo dodržet předvolební sliby. Informuje o tom CNN Prima NEWS s odkazem na Hospodářské noviny.

Kalousek říká, že s Topolánkem připravili rady, které možná nejsou ideální a někdo má lepší, ale vláda musí něco dělat, protože situace je neudržitelná.

Miroslav Kalousek / Zdroj: youtube.com

„Zase po letech spolu,“ dodal Topolánek s tím, že lze implementovat i radikálnější kroky, ale jejich kompromis by měla také využit.

Politici radí vládě snížit počet státních zaměstnanců na úroveň roku 2013, kdy jich bylo 413 000. Za poslední léta se jejich počet zvýšil ihned o 70 000 a kvalitě to prý nepřidalo. Naopak se výrazně zvýšily výdaje. Udělat by to Petr Fiala měl do roku 2025.

Mirek Topolánek / Zdroj: youtube.com

Dalším krokem je omezení růstu mezd státních zaměstnanců. Během tří let by se neměly zvyšovat více než o 3 % ročně.

Změnit by se měl valorizační systém důchodů, protože penzisté jsou jedinou kategorií občanů, kteří jsou chránění před zdražováním. Dle Topolánka to není spravedlivé a těžko se to udržuje.

Miroslav Kalousek / Zdroj: youtube.com

Vláda musí hledat rozumná řešení pro důchodovou reformu, která udrží průběžný systém dlouhodobě. Navrhují proto tuto reformu provádět společně s daňovou reformou.

Politici také chtějí, aby vláda zrušila spoluúčast ve zdravotnictví. Jedná se například o stravování.

Mirek Topolánek / Zdroj: youtube.com

Kromě toho by měl být dostupný nákup nadstandardní zdravotní péče včetně soukromého připojištění.

Podnikatelské subjekty by měly přestat dostávat dotace z národních zdrojů. Topolánek a Kalousek rovněž radí vládě zrušit státní příspěvek na stavební spoření.

Miroslav Kalousek/Zdroj: youtube.com

Oba zástupci bývalých vlád tyto rady připravili, protože cítí velkou míru odpovědnosti za vývoj České republiky a vznik současné vlády podporovali.

PSALI JSME: JAN ČENSKÝ PROZRADIL, DO KOHO BYL ZAMILOVANÝ PŘED ČTYŘICETI LETY: ZAHRÁL SE SVOU PRVNÍ LÁSKOU V POHÁDCE PRINCOVÉ JSOU NA DRAKA

PŘIPOMÍNÁME: SENÁTOŘI SCHVÁLILI ÚSPORNÝ TARIF: TO BY MĚLO DOMÁCNOSTEM SNÍŽIT ÚČTY ZA ENERGIE

Share