Maďar předpokládá, že letošní chřipková epidemie bude rekordní: odborník uvedl, jak se máme chránit

Odborníci předpokládají, že nás čeká jedna z nejhorších chřipkových sezón za poslední roky. Epidemiolog Rastislav Maďar uvedl, že tomu svědčí údaje z jižní polokoule. V Austrálii totiž měli nejvíce případů nakažení chřipkou za posledních 5 let. Informuje o tom web idnes.cz.

Maďar říká, že v tomto roce lidé nebudou mít ochotu před nákazou chránit se. Kromě toho podle odborníka poslední dva roky jsme se s chřipkou téměř nepotkávali a v populaci chybí protilátky.

Rastislav Maďar / Zdroj: youtube.com

„Viry chřipky velmi pravděpodobně dorazí v obvyklém čase,“ podotkl Maďar a hlavní nápor se očekává po Vánocích. Vyvrcholí epidemie chřipky údajně v lednu nebo v únoru.

Jako obvykle se vír začne šířit v dětských kolektivech a poté se dostane do rodin. Odborníci proto doporučuje chránit si preventivně dýchací cesty.

Rastislav Maďar / Zdroj: youtube.com

Lidé by proto měli nosit roušku, pokud mají příznaky onemocnění a nemohou zůstat doma. Rovněž se dá používat respirátor v místech velké koncentrace lidí, jako je MHD.

Rastislav Maďar / Zdroj: youtube.com

Chřipka také může být příčinou následného onemocnění zápalem plic nebo nakažení koronavirem. Podle Maďara kombinace covidu a chřipky může být nebezpečná i pro nerizikové jedince.

Proti chřipce je účinné očkování, které chrání před těžkým průběhem onemocnění a úmrtím. Očkování je ale potřeba podstupovat každý rok.

PSALI JSME: MILOŠE VYSTRČILA PODPORUJÍ KUBIŠOVÁ A PITHART: PŘEDSEDA SENÁTU VYZVAL LIDI, ABY VOLILI SLUŠNOST

PŘIPOMÍNÁME: ČESKO DOSTANE OD USA PŘES 100 MILIONŮ DOLARŮ VOJENSKÉ POMOCI: SPOJENCI VYSOCE OCENILI ČESKOU POMOC UKRAJINĚ

Share