Průměrná mzda se blíží k 50 tisícům: kdo v Česku vydělává nejvíce

Průměrná mzda v prvním pololetí v Česku dosáhla 49 166 korun a blíží se k hranici 50 tisíc korun. V některých oborech tuto částku můžete měsíčně vydělávat již nyní. V IT sektoru zaměstnanci průměrně dostávají 63 000 korun. K nejhůře placeným patří pomocná síla. Informuje o tom web tn.nova.cz s odkazem na profesia.cz.

Zaměstnavateli musí pracovníkům zvedat platy kvůli vysoké inflaci. Za letošní první půlrok tak průměrná mzda činila již 49 166 korun a meziročně porostla o 7 procent.

Zaměstnanec / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Výdělky se v oborech a regionech výrazně liší. Kvůli zvýšení minimální mzdy nejvíce rostly mzdy pomocné síly, ihned o 23 procenta. Ve službách tento růst činil 11 procent.

Průměrná mzda v těchto profesích je ale stále velmi nízká a u pomocných sil činí 26 000 korun.

Zaměstnanec / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Jen nepatrně se mzdy zvýšily ve mnoha jiných sektorech, jako je zemědělství, zákaznická podpora, potravinářství či chemický průmysl.

Firmy sice platy pomalu zvyšují, ale nebude to tak velké jak se očekává. Většinou zaměstnavateli budou přidávat tam, kde si musí udržet pracovníky.

Továrna / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Pokud nebereme v úvahu vrcholové manažerské pozice, nejvíce průměrně vydělávají Češi v oblasti IT a to 63 240 korun. Také dobře je na tom bankovnictví s průměrnou mzdou 50 400 korun.. Přes 40 tisíc mají zaměstnanci v ekonomice, účetnictví a lidských zdrojích.

Peníze/Ilustrační obrázek/Zdroj: YouTube

Mezi regiony na tom nejlépe je Praha, kde průměrná mzda dosáhla 58 300 korun. Na druhém místě je Středočeský kraj s 47 200 koruny.

Nejhůře na tom jsou Karlovarský, Olomoucký y Zlínský kraje, kde průměrná mzda nepřesahuje ani 40 000 korun.

PSALI JSME: VLÁDA KRITIZUJE PREZIDENTA MILOŠE ZEMANA ZA JEHO ROZHODNUTÍ VETOVAT NOVELU: „PŘEVZAL LŽIVOU ARGUMENTACI OPOZICE“

PŘIPOMÍNÁME: PENZISTÉ DOSTANOU DOPIS OD MINISTRA JUREČKY: CO CHCE SENIORŮM OZNÁMIT A JAK DŮCHODY POROSTOU

Share