Češi letos pravděpodobně nedostanou peníze na plyn, ale jen na elektřinu: Kolik by mohla domácnost dostat peněz

Vláda Petra Fialy (ODS) slíbila občanům, že pomůže v současné krizové situaci s drahými energiemi. Kabinet pak schválil úsporný tarif, díky kterému by domácnosti mohly ušetřit až 16 tisíc Kč. Reálná situace však bude trochu jiná, alespoň letos. Objevily se informace, že letos lidé pravděpodobně dostanou od státu jen asi 2 000 Kč na elektřinu. Píše o tom Blesk.cz s odvoláním na Hospodářské noviny.

Vláda plánovala vyčlenit 66 miliard Kč na pomoc občanům a firmám, důvodem je zdražení energií. Z této částky bylo pro domácnosti určeno zhruba 30,6 miliardy Kč.

Peníze / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Kabinet schválil takzvaný úsporný tarif, který schválily i obě komory Parlamentu a podepsal prezident Miloš Zeman.

Tento zákon popisuje rámec pro příspěvky, ale není tam napsáno, jakou částku by občané mohli získat a kdy. Ministři se ale zatím na konkrétních příspěvcích nedohodli, i když slibovali, že občané dostanou pomoc „do podzimu“ nebo na podzim.

Jozef Síkela / Zdroj: youtube.com

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) například říkal, že domácnosti budou moci získat až 16 tisíc Kč.

Server Hospodářské noviny napsal, že občané letos peníze od státu dostanou, ale částka prý bude výrazně nižší. Vláda může údajně schválit jen příspěvek na elektřinu, plynu se to zatím týkat nebude.

Jozef Síkela / Zdroj: youtube.com

Jeho zdroj uvedl, že podle některých zástupců ministerstva průmyslu bude na podporu občanů letos údajně vyčleněno jen asi 10 miliard Kč. Tyto peníze by měly být určeny jen na příspěvky na elektřinu. To znamená, že tento příspěvek bude asi 2 až 2,5 tisíce Kč.

Zdroj ale také dodal, že vláda může své rozhodnutí ještě změnit. Tyto informace potvrdily i některé další zdroje.

Karel Havlíček / Zdroj: youtube.com

Tuto zprávu na svém Twitteru okomentoval bývalý šéf resortu průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO). Podle něj současný ministr nepovažuje pomoc občanům za důležitou. Napsal také, že pro exekutory je tato zpráva rozhodně pozitivní.

K této situaci se vyjádřil i bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Podle něj někteří zákonodárci obou komor Parlamentu podepsali vládě „bianco šek“. Dodal, že to by zákonodárci měli projednat dříve při schůzi Sněmovny a Senátu.

https://twitter.com/kalousekm/status/1554128977366753282?cxt=HHwWhICx8cOEsJErAAAA

Tato zpráva překvapila i minoritního akcionáře ČEZ Michala Šnobra.

PSALI JSME: IVAN BARTOŠ PROMLUVIL O KANDIDÁTECH NA PREZIDENTA A ŘEKL, KDO MÁ JEHO SYMPATIE: RÝPL SI I DO BABIŠE

PŘIPOMÍNÁME: MINISTR JUREČKA ŘEKL, O KOLIK SE ZVÝŠÍ DŮCHODY V LEDNU: DOSTUPNÁ JE KALKULAČKA, KTERÁ VÁM SPOČÍTÁ VÝŠI PENZE PO VALORIZACI

Share