Jak zachránit rajčata při delších deštích. Tři kroky které třeba udělat co nejdříve

Silné deště přinášejí pro hospodáře jak radost, tak i problémy. Dlouhé deštivé počasí se obzvláště nelíbí rajčatům kvůli vysoké vlhkosti. Pokud prší – rajčata musí být schovány, jinak sklizeň nemůže čekat!

Zdroj: Bigstockphoto.com

  1. Přivažte rajčata a odstraňte nadbytečné stonky a listy rostlin. V důsledku dlouhodobých srážek se mohou rostliny ohýbat k zemi. A v této situaci jsou rajčata mnohem rychleji infikována chorobami a škůdci. Svázaná rajčata jsou lépe osvětlena sluncem a větrána, což je pro tuto plodinu velmi důležité. Pro stejný účel je nutné odstranit nadbytečné stonky. Odstranění nadbytečných stonků podporuje rychlejší zrání plodiny a zlepšuje cirkulaci vzduchu mezi keři. Horní část rajčete by měla být svázaná až po rozkvětu květů v horní části (nad ní by mělo zůstat několik listů).

    Zdroj: Bigstockphoto.com

  2. Chraňte rajčata před nemocemi, zejména před plísní. Chcete-li to provést, musíte odříznout spodní listy a mulčovat lůžka senem (seno– přirozený nepřítel pozdní plísně). Pokud nemáte dostatek sena, můžete připravit roztok pro postřik rajčat. Naplňte svazek sena vodou a vyluhujte, dokud se na vrcholu neobjeví zakalený povrch. Ten by měl být shromážděn, a rozdělen do 1 litru „séra“ které následně bude stříkáno na rostlinu. Keře lze také stříkat směsí 1 litru jogurtu a 10 litrů vody. Toto je dobrá prevence proti nemocím!

    Zdroj: Bigstockphoto.com

  3. Poskytněte první pomoc. Pokud se na rostlinách již projevily pozdní plesně (hnědé skvrny na stoncích a listech), mohou být postříkány 1% roztokem Bordeauxovy kapaliny. Nebo připravte roztok 80 g kvasinek a 10 litrů vody. Pomáhá i koktejl s jódovým mlékem: 1 litr mléka, 20 kapek jódu a 10 litrů vody.

    Zdroj: Bigstockphoto.com

Share