„Je důležité zajistit koordinaci mezi členskými státy“: Ministři diskutovali o letním otevření hranic turistům v rámci EU

Ministři vnitra EU během videokonference diskutovali o možném postupném uvolnění nebo odstranění omezení uložených na hranicích kvůli koronaviru.

To uvedeno v prohlášení na internetových stránkách předsednictví EU v Chorvatsku.

.

„Ministři diskutovali o evropském plánu na zrušení opatření proti koronavíru, který oznámila Evropská komise, protože vyvážený a včasný přístup ke zrušení opatření je klíčem k zajištění stabilní epidemiologické situace a revitalizaci ekonomik členských států“, uvedlo chorvatské předsednictví.

.

Ministři EU včera také jednali o dalším usnadnění tranzitních koridorů, aby zajistili hladké fungování jednotného trhu a volný pohyb zboží.

.

„Za současných okolností je důležité zajistit koordinaci mezi členskými státy, aby bylo zajištěno nepřetržité zásobování trhu, zejména u zboží zvláštního významu, jako jsou potraviny, léky a ochranné a lékařské vybavení. Současná poptávka daleko převyšuje nabídku,“uvádí se v prohlášení.

,

Na úrovni EU byly zahájeny společné postupy zadávání veřejných zakázek s cílem usnadnit členským státům nákup výše uvedeného zařízení. Kromě toho byla vytvořena strategická zásoba zdravotnického vybavení.

.

Podle plánu EK by odstranění nebo zmírnění omezení na vnitřních hranicích mělo předcházet zahájení otevření vnějších hranic. Hranice zemí schengenského prostoru jsou uzavřeny do 15. května, ale lhůta může být prodloužena.

Evropská komise připravuje doporučení, jak pokračovat v cestování v rámci EU letos v létě.

Share