„Kvalitní tvrdý sýr bez přídavku vody, konzervačních látek a marží“ : Domácí recept na tvrdý sýr

Výroba domácího sýra je velmi zajímavý proces. Když máte k dispozici jen několik litrů mléka a několik gramů syřidla, můžete získat vysoce kvalitní tvrdý sýr bez přídavku vody, konzervačních látek a marží!

.

Někteří dokonce mají koníček: vaření jednoduchého domácího sýra.

S každou novou šarží se zvyšuje kvalita chuti a textury, mění se doba vaření a ručně se „plní“. Ale co když to není forma kulinářského umění? Zkuste s námi vyrobit sýr a uvidíte, jak je to zajímavé!

.


SLOŽKY

– 0,4 g syřidla

– 12 l mléka

– 3 lžíce. l sůl

– 200 g zakysané smetany

VAŘENÍ

1. Vezměte si dobré, čerstvé mléko a zahřejte na 35 stupňů. Poté přidejte zakysanou smetanu a míchejte 1 minutu.

.

2. Syridlo rozpusťte v polovině sklenice studené vařené vody. Použijte asi pětinu vaku. Pokud víc – žádný velký problém. Nalijte roztok do mléka a znovu míchejte minutu.

.

3. Po hodině nebo dvou by se mléko stočilo . Z vzhledu se stane hustá pěna.

.

4. Pomocí nže nakrájejte hustou hmotu na 3 cm čtverce. Zkuste to pečlivě. Nedotýkejte se budoucího sýra po dobu 20 minut, dokud se syrovátka nezačne oddělovat.

.

.

5.Vložte hrnec do horké vody a promíchejte obsah. Pokračujte, až teplota stoupne na 40–42 stupňů. Tento proces je dlouhý, může trvat 30-50 minut. Během této doby uvidíte, jak se sýrové zrno redukuje a zhutňuje.

.

6.Takže to vypadá za hodinu. Sýr se usadí na dně nádrže. Vyzkoušejte to, pokud si trochu škrábe na zubech, znamená to, že je připraven.

.

7.Vypusťte sérum pomocí cedníku. Nasolte sýr. Vložte jej do formy, například do velkého plastového kbelíku. Zatlačte nahoře a nechte 2 hodiny.

.

8.Hotový sýr osušte, položte na čistý, suchý hadřík a chlazujte minimálně 3 týdny.

Otočte jej každé 2-3 dny a vyměňte látku za suchou a čistou. Sýr zožloutne a přeroste kůrou, získá ostrost, díry a správnou texturu. Hmotnost na výstupu bude někde až 1,5 kg.

.

9.Nyní víte, jak vyrábět domácí sýr krok za krokem . Ale to není vše. Pokud do něj během vaření přidáte své oblíbené koření, zlepší se pouze váš vkus! Basil, oregano, kmín, kopr a tymiánová zrna jsou dobrá.

.

Kromě toho je výroba sýra doma skvělou příležitostí ukázat dítěti, jak uvařit chutnou pochoutku, a zároveň ho naučit trpělivosti: konec konců, několik týdnů zrání pouze zvýší zvědavost dětí.

Doufáme, že se vám náš recept líbil a budete stále vařit více než jeden kilogram sýra, možná i s různými náplněmi.

Share