„Nastal čas ukázat solidaritu“: Španělský premiér požadoval nový Marshallův plán

Španělský premiér Pedro Sanchez vyzval EU, aby vyvinula novou verzi Marshallova plánu, který má stimulovat oživení evropské ekonomiky po koronavírové krizi.

„Evropa prochází nejhlubší krizí od druhé světové války. Naši lidé umírají nebo bojují o život v nemocnicích zasažených pandemií, která je největší hrozbou pro naše zdravotnické systémy od chřipky z roku 1918,“ řekl Sanchez.

.

„Evropa je nyní ve válce s nepřítelem úplně jiného druhu než války, kterým jsme se v posledních 70 letech vyhnuli: válka s neviditelným nepřítelem, která ohrožuje samotnou budoucnost evropského projektu,“

.

uvedl španělský předseda vlády.

.

Sanchez, jehož manželka, matka a tchán obdržel pozitivní výsledek viru, ocenil již oznámené iniciativy EU, ale uvedl, že jsou stále nedostatečné.

„Evropa potřebuje vytvořit vojenské hospodářství a začít odolávat a oživovat ekonomiku,“ uvedl.

.

„Abychom toho dosáhli, musíme mobilizovat značné zdroje prostřednictvím plánu nazvaného nový Marshallův plán. To vyžaduje podporu všech členských států EU.“

Marshallův plán, pojmenovaný po americkém ministrovi, byl plánem vlády USA na konci druhé světové války, aby pomohl evropskému kontinentu zotavit se z ekonomických, materiálních a psychologických škod způsobených válkou.

„Nastal čas ukázat solidaritu: vytvořit nový mechanismus pro zaručení vzájemného dluhu, společně koupit potřebné zdravotnické vybavení, vyvinout koordinovanou strategii kybernetické bezpečnosti a vyvinout nouzový plán pro zajištění rychlého a energického zotavení kontinentu,“ řekl Sanchez.

.

Share