Někteří Ukrajinci žijí na ubytovnách a v hotelech déle, než se předpokládalo. Česko je proto bude dále muset podporovat. Někteří uprchlíci nemají kam jít, jiní Ukrajinci se chtějí vrátit do své země. Píše o tom server Seznam Zprávy.
Někteří lidé, kteří odjeli z Ukrajiny kvůli válce a kteří už půl roku žijí v hotelech, nemají kam jít. Například matky s dětmi nyní nemohou pracovat na plný úvazek, nemohou si tedy pronajmout bydlení. Kromě toho jsou jejich děti již přihlášené do školek a škol.
Někteří rodiče si už našli práci, takže přestěhovat se s dětmi na nové místo je pro ně problematické.
Majitelé hotelů chtějí vědět, co vláda plánuje dál. Podle posledních informací byla doba podpory v Praze ohraničena 31. srpnem. Chtěli by pomáhat ukrajinským uprchlíkům, ale nevědí, co dál.
„Nedokážu si ale představit, že všem řekneme, ať si do dvou týdnů najdou jiné bydlení. Chceme pomáhat, ale nedostali jsme od nikoho žádné informace,“ citují Seznam Zprávy Jiřího Vrbu, předsedu SK Slavia Praha. V hotelu Slavia od konce zimy stále žije asi stovka lidí.
Ministři původně předpokládali, že ubytování v hotelech a ubytovnách bude pro Ukrajince nouzovým řešením. Zástupci vlády si navíc asi nemysleli, že válka bude trvat půl roku. Původní usnesení kabinetu mělo být na 3 měsíce, ministři zatím nic nového nevymysleli.
Podle průzkumu PAQ Research na ubytovnách stále žijí tři čtvrtiny těch uprchlíků, kteří tam začali bydlet po příjezdu do Česka. Ale polovina Ukrajinců, kteří žili v hotelech, se již přestěhovala do bytů.
Uprchlíci, kteří do České republiky dorazili později v průběhu jara, žili častěji v nouzovém bydlení. Mnoho Ukrajinců nyní nehledá nové bydlení, protože plánuje, že se v blízké budoucnosti vrátí na Ukrajinu. Týká se to především těch, kteří bydlí na ubytovnách.
Ministerstvo práce a sociálních věcí provedlo průzkum, zúčastnilo se ho 50 tisíc ukrajinských běženců. Podle výsledků jsou tři ze čtyř uprchlíků se svým ubytováním spokojeni.
44 procent ukrajinských uprchlíků žije v solidárních domácnostech. 24 procent Ukrajinců si bydlení pronajímá. 15 procent běženců žije stále na ubytovnách, to je zhruba 58 tisíc lidí.