„Netestujeme, nemonitorujeme lidi, neizolujeme“: Žádná karanténa, jedinečná strategie Švédska

Počet infikovaných koronavirem ve Švédsku roste, ale země není v žádném spěchu pro zavedení karantény jako sousední země.

Zatímco evropské země začaly masivně zavádět karanténu a omezovat shromáždění, Švédsko vyniká mimo jiné a zůstává v pandemii v klidu.

.

Existují bary, restaurace, otevřené školy a všechna omezení jsou čistě informativní. Co se děje uvnitř země a jaká je strategie místních úřadů – přečtěte si materiál.

Unikátní strategie Švédska

V poslední době byly silnice ve Švédsku tišší než obvykle. Společnost veřejné dopravy se sídlem ve Stockholmu poznamenává, že počet cestujících v metru a příměstských vlacích se minulý týden snížil o 50%.

Podle průzkumů veřejného mínění polovina místních obyvatel také pracuje vzdáleně.

V zemi nebyla zavedena žádná přísná pandemická regulace. Jak je uvedeno v materiálu BBC, hlavní strategií vlády na ochranu občanů je vlastní odpovědnost.

.

Zdravotní úřady a místní úřady doufají, že zastaví šíření viru bez drakonických metod, přestože v zemi bylo přijato téměř 5 000 lidí a více než 230 lidí zemřelo.

Ano, občanům se doporučuje zůstat doma v přítomnosti chronických onemocnění nebo starších osob, umýt si ruce, necestovat, ale neexistují žádné zákazy.

„My, kteří jsme dospělí, musíme být takoví: dospělí. Nesmí se šířit paniku nebo fámy. V této krizi není nikdo sám, ale každý má velkou odpovědnost,“ řekl švédský premiér Stefan Löfven v televizní projevu k národu.

.

V současné době jsou v zemi otevřeny všechny školy, tělocvičny, obchody, restaurace, bary, kina a další. Švédsko neuzavřelo své hranice a vlaky a autobusy nadále přepravují lidi do různých částí země.

Kdo je za strategii zodpovědný

Tvůrcem měkkého přístupu zavedeného Švédy je hlavní epidemiolog země Anders Tegnell.

Podporuje strategii zmírňování, jejímž cílem je umožnit viru, aby se šířil pomalu, aniž by zatěžoval systém zdravotní péče a aniž by uplatňoval přísná omezení.

Blízcí sousedé Švédska – Dánové, Finové a Norové – před několika týdny uzavřeli školy, pracovní místa a hranice. Tegnell se však domnívá, že karanténou nelze udržovat delší dobu.

.

„Problém s tímto přístupem spočívá v tom, že systém unavujete. Nemůžete pokračovat v blokádě měsíce – je to nemožné,“ řekl Tegnell.

V budoucnu nevylučuje přísnější opatření, ale zdůrazňuje, že je lepší je přijímat „ve velmi specifických intervalech“ a udržovat je co nejkratší.

Přestože se situace neustále přehodnocuje, Tegnell tvrdí, že ve Švédsku je krize pod kontrolou.

„Věříme, že jsme již podnikli nejdůležitější kroky. Možná budeme muset udělat více, ale ne teď, “řekl.

.

Proč je to kritizováno vědci

Je však pozoruhodné, že ne všichni odborníci v zemi sdílejí optimistický názor švédských orgánů.

„Podle mého názoru mají lidé doporučení spíše pozor, ale je to kritická situace a nejsem si jistý, zda je to dost,“ řekla Emma France, epidemiologička na Švédské lékařské univerzitě v Karolinském institutu.

.

Minulý týden podepsalo petici za posílení zadržování více než 2 000 lékařů, vědců a profesorů – včetně vedoucího Nobelovy nadace profesora Carla-Henrika Geldina.

„Netestujeme, nemonitorujeme lidi, neizolujeme dostatečné množství – virus jsme spustili co nejvíce.Vedou nás ke katastrofě, “uvedla profesorka Cecilia Sederberg-Nauler, výzkumná pracovnice v oblasti virové imunologie v Karolinském institutu.

.

Podle ní vláda nechce poslouchat vědecká data, ale data, která má „je tak slabá, že jsou ostudná“.

„Vidíme známky vyšší míry zdvojnásobení infekce než Itálie a Stockholm bude brzy mít vážný nedostatek umělých ventilačních zařízení a neuvědomí si, že bude příliš pozdě na to, abychom jednali,“ uvedla.

Share