„Obnovení světové ekonomiky bude trvat roky“: Šéfka MMF varovala o největší hospodářské krizi od 30. let minulého století

Vzhledem k pandemii coronavirus čelí svět nejhorší hospodářské krizi od Velké hospodářské krize ve 30. letech. Uvedl to ředitel Mezinárodního měnového fondu (MMF) Kristalina Georgievová.

Předpovídá, že v roce 2021 dojde pouze k částečnému zotavení.

.

Kvůli karanténním opatřením mnoho společností na světě zrušilo činnost a propustilo zaměstnance.

Začátkem tohoto týdne studie OSN naznačila, že propuknutí koronavíru zastavilo všechny nebo část společností zaměstnávajících 3,3 miliardy lidí – 81% světové pracovní síly.

.

Paní Georgievová provedla své ponuré hodnocení před jarním zasedáním MMF a Světové banky příští týden.

Podle ní byly trhy a rozvojové země zasaženy nejvíce. Na vnější pomoc potřebují stovky miliard dolarů.

„Teprve před třemi měsíci jsme do roku 2020 očekávali pozitivní nárůst příjmů na hlavu ve více než 160 členských státech,“ vzpomněla si hlava MMF.

.

„Nyní předpovídáme, že více než 170 zemí zažije v tomto roce negativní nárůst příjmů na hlavu (hospodářský pokles. – Ed .). Ve skutečnosti očekáváme nejhorší ekonomický dopad po Velké hospodářské krizi,“ uvedla.

Paní Georgievová uvedla, že pokud pandemie klesne v druhé polovině roku 2020, MMF očekává příští rok pouze částečné oživení. Varovala však, že situace se může také zhoršit.

.

„Zdůrazňuji, že existuje velká nejistota ohledně vyhlídek. Může se to prohloubit v závislosti na mnoha proměnných, včetně doby trvání pandemie,“ řekla.

Začátkem tohoto týdne Mezinárodní organizace práce (ILO), agentura OSN, varovala, že pandemie je „nejhorší krizí“ od druhé světové války.

.

Organizace očekává, že během druhého čtvrtletí 2020 bude odstraněno 6,7% celosvětových pracovních hodin. Je to jako představit si ztrátu 195 milionů zaměstnanců na plný úvazek.

Minulý měsíc Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) varovala, že obnovení světové ekonomiky bude trvat roky.

.

Generální tajemník Angel Gurria uvedl, že světové hospodářství bylo šokující než po teroristických útocích z 11. září 2001 nebo po finanční krizi v roce 2008.

Share