„Pandemie by mohla vést ke krizi duševního zdraví ve světě“: Šéf OSN vyzval vlády, aby co nejrychleji zareagovaly na tento problém

Ačkoli ochrana fyzického zdraví je prioritou během prvních měsíců pandemie, odborníci OSN na zdraví uvedli 14. května, duševní zdraví bude důležitou součástí zotavení.

Generální tajemník OSN Antonio Guterres vyzval vlády, společnost a zdravotní úřady, aby se okamžitě zabývaly potřebami pandemie koronaviru v oblasti duševního zdraví.

.

Toto bylo nahlášeno AR.

.

„Problémy duševního zdraví, včetně deprese a úzkosti, jsou jednou z největších příčin neštěstí na našem světě.

Po desetiletích zanedbávání a nedostatečných investic do služeb v oblasti duševního zdraví nyní pandemie COVID-19 nyní postihuje rodiny a komunity dalším duševním stresem, “uvedl generální tajemník OSN António Guterres.

„I když je pandemie pod kontrolou, smutek, úzkost a deprese budou nadále ovlivňovat lidi a komunity,“ dodal generální tajemník OSN.

.

Organizace spojených národů uvedla, že mnoho lidí se obává, že oni nebo jejich blízcí budou nakaženi nebo zemřou, a fyzické distancování zvyšuje stres.

.

Navíc desítky milionů lidí čelí také ekonomickým šokům, které kvůli pandemii ztratí nebo riskují ztrátu svých příjmů a živobytí. OSN varuje, že důsledky ekonomického stresu mohou vést k „úmrtím v zoufalství“.

Zdravotničtí pracovníci, kteří léčí pacienty COVID-19 a jsou svědky smrti, již prokázali psychologický stres související s koronavirem.

.

Ženy také čelí zvýšenému riziku domácího násilí a zneužívání prostřednictvím násilné izolace.

Krize postihuje také děti – sociální izolace, přerušení školy, rodinný stres a nejistota ohledně budoucnosti ovlivňují emoční vývoj dítěte, říkají odborníci na zdraví.

.

Dodávají, že dezinformace o viru také způsobují úzkost a nejistotu ohledně budoucnosti.

.

OSN zdůrazňuje potřebu opatření na ochranu duševního zdraví po letech nedostatečných investic v této oblasti.

Počet potvrzených případů koronaviru na světě přesahuje 4,3 milionu, zemřelo více než 300 tisíc lidí.

Share