Poslancům a ministrům se zvýší platy: kolik politici budou nově vydělávat

Nově poslanci by měli dostávat 102 000 Kč měsíčně hrubého platu. Ve vládě se totiž potvrzuje, že se zmrazení platů politiků konat nebude, jako v minulosti. Kromě mzdy se ústavním činitelům zvýší i paušální náhrady. Opozici se tento krok kabinetu ale nelíbí. Informuje o tom CNN Prima NEWS.

Politikům a soudcům se platy zmrazily ještě v roce 2020. Toto opatření ale končí a platy tak skokově vzrostou. Ministr financí Zbyněk Stanjura uvedl, že vláda opatření neplánuje prodlužovat, protože stát nyní čelí žalobám u soudu.

Sněmovna / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Prezidentovi by se tak plat měl zvýšit ihned o 38 000 Kč a měsíčně by vydělával 341 000 korun. K tomu dostane náhrady ve výší 317 000 Kč.

Premiérů pat bude činit 274 000 Kč plus náhrady 35 000 Kč. Zvednou se také platy poslanců, kteří nově budou dostávat 102 400 Kč hrubého měsíčně. Nyní členové Sněmovny dostávají téměř 91 tisíc Kč, pokud nemají další funkce. Náhrady pro poslance budou činit 53 100 až 72 100 Kč.

Petr Fiala / Zdroj: youtube.com

Ministři ve vládě si měsíčně přijdou na 195 tisíc Kč a k tomu dostanou náhrady ve výši 28 500 Kč.

Platy ústavních činitelů se v minulosti zmrazovaly kvůli pandemii koronaviru. Pokračování ve zmrazené platů požaduje i část opozice. Kritizuje rozhodnutí pětikoalice předseda hnutí SPD Tomio Okamura.

Tomio Okamura / Zdroj: youtube.com

Exministryni Aleně Schillerové se tento krok také nezamlouvá a neví, jak vláda zvýšení platů politiků vysvětlí lidem.

PSALI JSME: „NIKDO NEZŮSTANE STRANOU PŘED NADCHÁZEJÍCÍ ZIMOU“: PROHLÁSIL PETR FIALA. JAK CHCE REAGOVAT NA SOCIÁLNĚ-EKONOMICKÉ DOPADY

PŘIPOMÍNÁME: ENERGETICKÁ KRIZE DOPADLA I NA FELIXE SLOVÁČKA: S MANŽELKOU DÁDOU DOMA ŠETŘÍ A PŘEMÝŠLÍ O ODSTĚHOVÁNÍ

Share