Přerušovaný půst každý den vám pomůže žít déle

Mark Mattson, neurofyziolog na Johns Hopkins University, publikoval recenzní článek v New England Journal of Medicine, ve kterém hovoří o výhodách a nevýhodách pravidelných hladovek, stejně jako o své vlastní zkušenosti s takovou stravou.

Pravidelné nebo epizodické hladovění je odmítnutí jíst 16-18 hodin.

„Samozřejmě, že plně nerozumíme konkrétním mechanismům, které jsou součástí pravidelné deprivace kalorií, ale tato strava má zjevné výhody. Mnoho lidí nemá rád hladovky, ale můžete si na ně zvyknout. Pacienti by měli vzít v úvahu, že neustálý hlad a podráždění obvykle zmizí asi dva týdny nebo měsíc po přechodu, když si mozek a tělo zvyknou na nový život, “říká vědec.

Již v polovině minulého století biologové na základě experimentů na červech, myších a jiných zvířatech zjistili, že snížení počtu kalorií ve stravě výrazně prodloužilo život zvířat a zlepšilo jejich zdraví. V polovině současného desetiletí skončily dva experimenty na makakech, které potvrdily, že omezená strava skutečně poskytla opicím 2–4 další roky života.

Vědci navíc nedávno zjistili, že pravidelné hladovky významně snižují pravděpodobnost vzniku cukrovky a obezity u myší a jiných laboratorních zvířat. Pomohly také testovaným subjektům zbavit se již existující inzulínové rezistence.

Kromě toho britští biologové nedávno našli důkazy, že taková hladovka může dále ovlivnit délku života než jednoduché kalorické omezení.

Z jeho zkušeností vyplývá, že je mnohem snazší přejít na podobnou stravu, pokud ji děláte postupně, a že se vám v určitých dnech v týdnu nebo většině dne okamžitě nezbavuje jídla. Navíc, jak zdůraznil vědec, mělo by se to provádět pod dohledem lékařů a pouze s jejich souhlasem.

Na druhé straně poznamenal, že experimenty na zvířatech, stejně jako pozorování životů dobrovolníků, kteří se tímto způsobem snažili zhubnout, ukázali, že epizodické hladovění jim nejen pomohlo zbavit se dalších liber a normalizovalo oběh inzulínu v těle, ale také snížilo frekvenci vývoje zánět a zlepšení paměti a funkce srdce.

Mattson věří, že další studium toho, jak epizodické hladovky mění metabolismus celého těla jako celku a zvláště jednotlivých buněk, pomůže vytvořit léky, které způsobí podobné změny ve fungování lidského těla bez potenciálně negativních vedlejších účinků přechodu na podobnou stravu.

Vyzkoušeli jste epizodické hladovění?

Share