Společnost ČEZ informovala, jak mohou lidé ušetřit za elektřinu: „Velký význam to má u všech“

Energetická krize je pro české občany velkým problémem. Přemýšlejí proto, jak by mohli ušetřit. Odborníci řekli, že pokud si lidé zvolí správný čas, kdy zapnou některé spotřebiče, tak díky tomu určitě ušetří. Na druhou stranu to ale může být problém pro sousedy. Píše o tom server TN.cz.

Podle společnosti ČEZ ceny elektřiny během dne kolísají. Domácnosti a firmy nejvíce spotřebovávají elektřinu ráno a večer, takže v těchto obdobích jsou ceny nejvyšší.

Elektrické vedení / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Ráno je nejdražší elektřina mezi osmou a devátou hodinou ranní. Ceny začínají stoupat od šesti hodin ráno, kdy se probouzí většina Čechů. Důvodem je, že domácnosti zapínají ráno kuchyňské spotřebiče.

Po 9. hodině začnou ceny klesat a mezi 14. a 15. hodinou dosáhnou svého minima. Společnost uvádí, že k tomu dochází díky levné elektřině ze solárních panelů.

Peníze / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Po 15. hodině začíná elektřina opět zdražovat. Ceny dosahují svého maxima za den kolem 21. hodiny, poté ceny klesají. Domácnosti mohou spotřebovávat nejlevnější elektřinu kolem čtvrté hodiny ranní.

ČEZ a odborníci proto lidem radí, aby spotřebiče zapínali v hodinách, kdy je elektřina levnější. To znamená, že občané by mohli ušetřit, kdyby zapínali například pračky a myčky pozdějivečer či brzy ráno.

Ceny elektřiny / Zdroj: ČEZ

„Pokud máte takzvanou dvoutarifní sazbu, má takové plánování spotřeby přímý dopad na vaši cenu elektřiny. Velký význam to ale má u všech,“ informuje ČEZ.

Sníží to nároky na výrobní zdroje v evropských zemích v období maximální spotřeby. To by znamenalo i úsporu plynu, který se používá v plynových elektrárnách.

Elektrické vedení / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Pokud ale to někdo začne dělat v domě s tenkými zdmi, sousedé uslyší hluk a svého souseda asi nebudou mít rádi.

PSALI JSME: BILATERÁLNÍ VZTAHY S AFRIKOU: ČESKÝ RESORT ZAHRANIČÍ OZNÁMIL SVÉ PLÁNY. PROČ CHCE INVESTOVAT DO AFRICKÝCH ZEMÍ

PŘIPOMÍNÁME: “PRAHA NA TO BUDE REAGOVAT“: HLAVNÍ MĚSTO PŘIJÍMÁ UPRCHLÍKY ZE SÝRIE. CO ZŘÍDILO VEDENÍ PRO NĚ

Share