Třetina Ukrajinců v Česku žije v příjmové chudobě: Většina ukrajinských samoživitelek si nemůže dovolit setkat se několikrát za měsíc s přáteli

Obyvatelé Ukrajiny prchali před válkou, do Česka se vydalo mnoho lidí. Nyní však běženci žijí v příjmové chudobě. Matky samoživitelky se ocitly v nejhorší situaci. Informuje o tom server TN.cz.

V příjmové chudobě žije v Česku třikrát více ukrajinských uprchlíků než Čechů. Vyplývá to z průzkumu, který zveřejnily společnost PAQ Research a Sociologický ústav Akademie věd. Na otázky sociologů odpověděli zástupci 2079 domácností.

Ukrajinští uprchlíci / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Podle výsledků v příjmové chudobě žije 35 procent Ukrajinců, kteří utekli před válkou do Česka. Žije v ní také 9 až 10 procent Čechů.

Do značné míry ukrajinským uprchlíkům pomáhá to, že dostávají humanitární dávky a že mají místo, kde mohou žít, které jim bylo poskytnuto zdarma.

Ukrajinští uprchlíci / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Pokud by nyní přestali pobírat dávky a pokud by byli nuceni hledat si nové bydlení, ocitlo by se v příjmové chudobě 84 procent běženců. Polovina Ukrajinců, kteří žijí v Česku mají úspory, ale tyto peníze jim nestačí ani na jeden měsíc.

Uprchlíci neumí česky nebo se teprve nedávno začali učit český jazyk. Někteří z nich nemají dostatečnou kvalifikaci, takže pracují v nízkých kvalifikacích a dostávají nízké mzdy. Část z nich nepracuje kvůli péči o děti. Z těchto důvodů se jejich ekonomická situace zhoršuje.

Ukrajinští uprchlíci / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Pokud by neměli místo, kde by mohli žít zadarmo, pod hranicí chudoby by se ocitlo 69 procent Ukrajinců. Příspěvek ve výši 5 tisíc Kč na konci léta pobíralo asi 80 procent těch uprchlíků, kteří ještě žijí v České republice. 46 procent Ukrajinců má také příjmyz práce alespoň od jednoho člena domácnosti.

V nejhorší situaci jsou matky samoživitelky. V Česku mohou nyní ještě žít díky solidaritě českých občanů a sociální podpoře. Většina z nich si však nemůže dovolit koupit oblečení nebo se několikrát za měsíc setkat s přáteli.

Ukrajinští uprchlíci / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Tato špatná finanční situace může negativně ovlivnit jejich začleňování do společnosti.

PSALI JSME: V LEDNU DOSTANOU DŮCHODCI DOPLATEK K VALORIZACI: NA ČEM BUDE ZÁVISET VÝŠE ČÁSTKY

PŘIPOMÍNÁME: RUSKÁ PROPAGANDA: MÉDIA V RUSKU VYUŽÍVAJÍ DEMONSTRACE V ČESKU. K ČEMU JIM TO SLOUŽÍ

Share