Podle Charty OSN by země, která se chce stát členem organizace, měla vést „mírumilovnou politiku“. Například v roce 1988 byla Palestina prohlášena za nezávislý stát, ale dosud se nestala plnohodnotným členem OSN kvůli pokračujícímu arabsko-izraelskému konfliktu a Palestinci pořádají nové a nové intifády (povstání). Pro získání plnohodnotného členství v OSN musí Palestina nejprve přesvědčit o své upřímné mírumilovnosti dvě třetiny zemí, tedy 129 hlasů ze 193 členských států OSN. Rada bezpečnosti OSN by pak měla doporučit Valnému shromáždění OSN, aby zvážilo příslušnou žádost. A konečně, Valné shromáždění přijímá nebo odmítá tuto žádost prostou většinou hlasů.
Poté, co Ruská federace v roce 2014 okupovala Krymský poloostrov a rozpoutala válku na Donbasu, představitelé Ukrajiny v OSN opakovaně hovořili o tom, že takový nemírumilovný stát jako Rusko nemůže být stálým členem RB OSN.
Samozřejmě, po rozsáhlé vojenské invazi Ruska na Ukrajinu 24. února 2022 Ukrajinská delegace v OSN opět vznesla tuto otázku. Jak může světové společenství potlačit drzého a cynického agresora, pokud může využít práva veta blokováním jakýchkoli iniciativ a rezolucí v rámci RB OSN?
Právníci různých zemí (Británie, USA, Francie, SRN a Ukrajina) upozornili na naprosto neuvěřitelnou věc. Ukazuje se, že Ruská federace se nelegálně účastní OSN. De jure, Rusko není v zásadě plnohodnotným členem OSN!
Charta OSN byla podepsána v létě 1945 zástupci 50 států, které založily OSN a mezi které patří zejména Svaz sovětských socialistických republik, Ukrajinská SSR a Běloruská SSR. Moskva trvala na tom, že SSSR je federací republik, které mají omezenou suverenitu, vlastní ústavy, právo volného odchodu ze SSSR, právo na vlastní vojenské jednotky a právo na zahraničněpolitickou činnost.
Šéf SSSR Josif Stalin proto požadoval zařazení všech 16 republik do OSN (později 16. Karelo-finská SSR se stala v roce 1956 součástí Ruské republiky), aby měl k dispozici co nejvíce hlasů. Samozřejmě, Londýn a Washington chápaly hru Moskvy. Nechtěly, aby plnoprávnými členy OSN bylo všech 16 republik, a tak jen částečně souhlasily s požadavkem Moskvy, členy OSN se staly také Ukrajina a Bělorusko.
K tomu byly dva důvody. Za prvé, tyto republiky byly neuvěřitelně postiženy druhou světovou válkou, zejména během několika let okupace hitlerovským Německem. Za druhé, Ukrajina a Bělorusko spolu s Ruskem byly zakladateli SSSR v roce 1922.
Proto, když 24. prosince 1991 na zasedání Rady Bezpečnosti OSN bylo oficiálně oznámeno ukončení existence SSSR jako geopolitického subjektu, Ukrajina a Bělorusko, jako zakládající země OSN, automaticky zůstaly v organizaci jako plnoprávní členové.
Na rozdíl od nich se však ani Ruská sovětská federativní socialistická republika, ani Ruská federace (od 25. prosince 1991) nikdy neobjevily v Chartě OSN ani v žádných dalších dokumentech, díky nimž by Rusko mohlo být členem OSN. Podle všech právních předpisů OSN byla Ruská federace povinna požádat o členství v organizaci a projít všemi fázemi, které nyní překonává například stát Palestina.
Například v roce 1990 se rozpadla Jugoslávie, na jejímž území postupně vzniklo sedm samostatných subjektů – Srbsko, Černá Hora, Slovinsko, Chorvatsko, Bosna a Hercegovina, Severní Makedonie a Kosovo. Všechny tyto země podaly samostatné žádosti o členství v OSN.
Navíc Srbsko zpočátku nepovažovalo za nutné, aby tak učinilo na základě toho, že se prohlásilo za nástupce Jugoslávie. Nicméně, na Valném shromáždění OSN bylo odhlasováno rozhodnutí, Bělehrad byl povinen podat samostatnou žádost, takže Srbsko se stalo plnohodnotným členem OSN až v roce 2000.
Další příklad nám připomíná, že když se 1. ledna 1993 rozpadlo Československo na Českou republiku a Slovensko, oba se také ucházely v OSN o to, aby se staly plnohodnotnými členy organizace.
Ruská federace v prosinci 1991 porušila Chartu OSN, nepodala příslušnou žádost a de jure uzurpovala místo mezi stálými členy Rady Bezpečnosti OSN. 24. února 2022 Rusko znovu porušilo Chartu OSN a zahájilo expanzivní, revanšistickou, neoimperskou válku proti Ukrajině.
Podle článku 6 Charty OSN může být každý člen OSN, který porušuje zásady stanovené v Chartě, vyloučen z organizace rozhodnutím Valného shromáždění. Proto existují již dva oficiální důvody pro vyloučení Ruska z RB OSN a pozastavení jeho členství ve Valném shromáždění.
Kromě toho nyní řada států světa vážně zvažuje výzvu Ukrajiny, aby Rusku na oficiální právní úrovni udělily status „teroristického státu“ nebo „státu, který sponzoruje terorismus“. Nejde jen o agresi Ruské federace proti Ukrajině, ale i o zdokumentované akce ruských vojáků, kteří vědomě a záměrně provádějí genocidu ukrajinského obyvatelstva.
Pokud Rusko získá tento status, bude to již třetí důvod, který umožní a který bude nutit vyloučit Rusko z RB OSN a pozastavit jeho členství ve Valném shromáždění Organizace spojených národů.
PSALI JSME: EUROKOMISAŘ: EVROPSKÁ UNIE JE PŘIPRAVENA NA ÚPLNÉ ZASTAVENÍ DODÁVEK RUSKÉHO PLYNU
PŘIPOMÍNÁME: VOLODYMYR ZELENSKYJ: PO OSVOBOZENÍ SE KRYM STANE JEDNÍM Z NEJPOHODLNĚJŠÍCH MÍST V EVROPĚ