Pro milovníky zeleného čaje : Proč vědci vás žádají, abyste pili zelený čaj, nikoli černý čaj

Čínští vědci zjistili, že milovníci čaje v průměru méně trpí aterosklerózou, cévní mozkovou příhodou a srdečním selháním a také žijí déle než ti, kteří čaj zřídka pijí nebo vůbec nepijí.

Nalezená korelace je však silnější pro muže než pro ženy a pro milovníky zeleného čaje, nikoli černého čaje.

Skupina vědců z Pekingské lékařské fakulty, vedená Dongfeng Gu, se pokusila pochopit, jak čaj ovlivňuje zdraví lidí.

K tomu vědci odebrali vzorek 100 902 Číňanů ve věku 16–74 let, kteří dříve neměli srdeční choroby nebo rakovinu, a 7 let sledovali své zdraví.

Množství spotřebovaného čaje bylo odhadnuto pomocí dotazníků, zatímco byl zohledněn pouze čínský čaj, bez ohledu na typ přípravy a sílu vaření.

Účastníci studie byli rozděleni do dvou skupin: ti, kteří zřídka nebo nikdy nepijí čaj (až tři šálky týdně) a milovníci čaje (tři nebo více šálků týdně).

Druhá byla pouze 31,6%, častěji to byli kuřáci, kteří pili alkohol. Mezi nimi byla téměř polovina sledovatelů zeleného čaje, 8% pilo černý čaj a 43% ochucených čajů.

Při posuzování rizika rozvoje kardiovaskulárních chorob vědci brali v úvahu pohlaví, věk, region bydliště, místo života (město nebo obec), úroveň vzdělání, rodinnou anamnézu chorob, kouření, konzumaci alkoholu, fyzickou aktivitu, druh jídla, index tělesné hmotnosti a kardio cévní systém.

S ohledem na všechny tyto faktory měli lidé, kteří pili čaj pravidelně, o 20% nižší riziko vzniku aterosklerózy, cévní mozkové příhody a ischemické choroby srdeční než ti, kteří čaj zřídka nebo nikdy nepili.

Milovníci čaje měli o 15% nižší riziko úmrtí a jejich kardiovaskulární onemocnění se v průměru vyvinuly později: například ateroskleróza – o 1,41 let. V důsledku toho se průměrná délka života ve věku 50 let zvýšila o 1,26 roku.

Rozdělením vzorku do podskupin vědci zjistili, že účinek čaje závisí na mnoha faktorech.

Například korelace se ukázaly jako nejsilnější u mužů a u žen je riziko pouze aterosklerózy a ischemické choroby srdeční významně sníženo, ale nikoli mrtvice nebo smrt.

Skutečností však může být, že ve vzorku je více milovníků mužského čaje než žen.

Ukázalo se také, že riziko úmrtí a nemocí je sníženo pouze u těch, kteří pijí hodně čaje neustále – nejméně po dobu 8 let. U těch, kteří ji začali nebo přestali pít během pozorovacího období, nebyly nalezeny žádné významné korelace.

Autoři práce si nakonec všimli, že účinek je pozorován hlavně u zeleného čaje, nikoli u černého.

Může však jít o to, že mezi účastníky studie bylo jen velmi málo milovníků černého čaje: existuje šance, že by byla korelace, kdyby byl vzorek větší.

Přesto Gu přiznává, že zelený čaj má příznivější účinek na zdraví díky své antioxidační aktivitě. Černý čaj je zcela fermentován, takže polyfenoly v jeho složení jsou oxidovány na pigmenty.

Máte rádi zelený čaj?

Share