“Zásadní je, aby nemocný nenakazil někoho jiného“: Opičí neštovice se mohou zesílit. Jaké symptomy může mít nemoc

S příchodem chladného počasí epidemiologové a další odborníci na zdraví začínají varovat obyvatelstvo před podzimní koronavirovou vlnou. Nesmíme ale zapomenou i na opičí neštovice.

Laboratoř/Ilustrační obrázek/Zdroj: YouTube

Infektolog a primář infekčního oddělení pražské Ústřední vojenské nemocnice Milan Zlámal sdělil, že neočekává větší vlnu opičích neštovic. O tom informuje na svých webových stránkách portál novinky.cz.

Opičí neštovice/Ilustrační obrázek/Zdroj: YouTube

V rozhovoru promluvil Milan Zlámal o tom, že nepředpokládá žádné masové šíření opičích neštovic, ale i přes to vyzývá lidi k tomu, aby byli opatrnější. Někteří nakaženi pacienti mají těžký průběh nemoci. Častokrát zaleží na imunitní síle organismu.

Opičí neštovice/Ilustrační obrázek/Zdroj: YouTube

Pokud dotyčný nemá z jakýchkoliv důvodů potlačenou imunitu, může nemoc překonat skoro bez symptomů a mít pouze několik pupínků nebo vůbec vyrážku nemít.

Opičí neštovice/Ilustrační obrázek/Zdroj: YouTube

Další člověk ale po nakažení, může mít vážné zdravotní potíže.

Opičí neštovice/Ilustrační obrázek/Zdroj: YouTube

Zatím bylo v České republice zaznamenáno šestašedesát případů opičích neštovic. “Zásadní je, aby člověk, který má potíže nenakazil někoho jiného,“ míní odborník. Pokud se však nemoc dostane do domácnosti, má šanci onemocnět každý.

ČTĚTE TAKÉ: ROMAN PRYMULA ŘEKL, KDY PŘIJDE CHŘIPKOVÁ EPIDEMIE: EXMINISTR ZDRAVOTNICTVÍ UVEDL, KDO MŮŽE DOSTAT UPRAVENOU VAKCÍNU PROTI KOVIDU

PSALI JSME: OPIČÍ NEŠTOVICE V PRAŽSKÉ ŠKOLCE: KDE SE NÁKAZA VYSKYTLA A JAKÁ OPATŘENÍ BYLA ZAVEDENÁ

Share