„Vláda nechápe, jak fungují firmy a ekonomika,“ kritizuje Babiš: Fiala tvrdí, že zastropování je dostatečné

Premiér a předseda ODS Petr Fiala a expremiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš v pátek promluvili o energetické a ekonomické situaci v zemi. Oba politici navštívili pořad Snídaně s Novou na TV Nova.

Andrej Babiš / Zdroj: youtube.com

Andrej Babiš vládu kritizuje, tvrdí, že v současné energetické krizi občanům a firmám dostatečně nepomáhá. Kabinet podle něj špatně stanovil cenový strop u elektřiny a plynu.

Bývalý předseda vlády říká, že bylo nutné zastropovat cenu výrobcům energií, jak to udělala francouzská vláda. Francouzi budou podle něj platit 1,5 tisíce Kč za megawatt. V Česku bude situace jiná. „U nás je nová smlouva s ČEZem za 10 tisíc Kč,“ dodal Babiš.

Andrej Babiš / Zdroj: youtube.com

Domnívá se, že situace bude špatná pro všechny firmy v České republice, bude se to týkat malých, středních a velkých firem. „Vláda nechápe, jak fungují firmy a ekonomika,“ prohlásil expremiér.

Vysvětlil, že pokud by zkrachovaly velké firmy, znamenalo by to velmi špatnou situaci pro malé a střední podniky, které by také zkrachovaly.

Andrej Babiš / Zdroj: youtube.com

Kromě toho kritizoval rozpočtovou politiku současné vlády. Zřejmě se zvýší schodek státního rozpočtu na 330 miliard Kč a expremiér to považuje za obrovský schodek.

Vláda by podle něj nyní mohla více pomáhat občanům. Připomněl, že jeho vláda během epidemie covidu vynaložila na pomoc proti koronaviru 800 miliard Kč. Upozornil také, že HDP v Česku stále roste.

Petr Fiala / Zdroj: youtube.com

Petr Fiala však měl jiný názor, myslí si, že vláda udělala správné kroky. Zastropování cen označil za zodpovědné a dostatečné. Lidé podle něj budou platit méně, než doteď platili.

„Až lidé uvidí ty úspory, tak si myslím, že i pochybující uznají, že to byl správný krok,“ řekl Petr Fiala. Situace občanů se díky úspornému tarifu zlepší a lidé to pocítí ještě dříve než zastropování cen.

Petr Fiala / Zdroj: youtube.com

Toto opatření se bude týkat všech domácností. Vláda bude pomáhat i malým a středním podnikům. Premiér dodal, že kabinet připravil i pomoc pro velké firmy a průmyslové podniky, ale to je legislativně složitější.

PSALI JSME: „TOHLE SI NETROUFLI ANI KOMUNISTI“: PROČ MIROSLAV KALOUSEK OSTŘE KRITIZOVAL ROZPOČTOVOU POLITIKU

PŘIPOMÍNÁME: MAĎAR PŘEDPOKLÁDÁ, ŽE LETOŠNÍ CHŘIPKOVÁ EPIDEMIE BUDE REKORDNÍ: ODBORNÍK UVEDL, JAK SE MÁME CHRÁNIT

Share