Vojenská pomoc je pod kontrolou. 8 argumentů, že západní vojenská pomoc je na Ukrajině v dobrých rukou

Západní média v poslední době začala psát o skandálech, že údajně Ukrajinci nepoužívají účelově zbraně, které dostali od západních partnerů. Dříve o tom psala jen ruská propaganda.

Obvinění Ukrajiny jsou nepodložená a zároveň velmi nebezpečná. Západní zbraně hrají pro Ukrajinu rozhodující roli, díky této vojenské pomoci může ukrajinská armáda účinně bojovat proti Rusku. Píše o tom server spravdi.gov.ua.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj / Zdroj: youtube.com

To dobře chápou ukrajinští politici, takže chtějí zlepšit vztahy se západními partnery a pracují na tom. To si ale uvědomují i ruští politici, kteří se snaží tyto důvěryhodné vztahy zhoršit.

Centrum strategických komunikací a informační bezpečnosti uvedlo 8 argumentů, proč jsou zbraně na Ukrajině pod spolehlivou kontrolou a používají se cíleně. Všechny alarmistické zprávy jsou škodlivé a neopodstatněné.

Tanky / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

1. K dispozici jsou všechny spolehlivé informace o použití poskytnutých zbraní a vojenské techniky na Ukrajině. Tyto informace mají příslušné ukrajinské vládní struktury a další státy partneři Ukrajiny.

2. Logistikou zbraní, komunikací mezi vojáky partnerských států a monitoringem se zabývá řídící středisko (EUCOM Control Center of Ukraine, ECCU), které sídlí na velitelství evropského velení USA ve Stuttgartu. Toto středisko vzniklo po setkání 42 ministrů obrany, pracují tam zástupci Ukrajiny a zástupci dalších 15 států.

Ukrajinští vojáci / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

3. Zástupci všech partnerských států jsou oficiálně pozváni na Ukrajinu, aby monitorovali používání zbraní. Všichni partneři se dohodli na pohodlném formátu spolupráce.

4. Vedoucí partneři jmenovali osoby odpovědné za kontrolu používání zbraní. V srpnu na americké ambasádě v Kyjevě začal pracovat vojenský atašé Garrick M. Harmon, který se zabývá otázkami armády a obrany. Je také zodpovědný za monitorování využití vojenské pomoci. Když dorazil do Kyjeva, měl schůzku s ukrajinským ministrem obrany Oleksijem Reznikovem.

Oleksij Reznikov / Zdroj: youtube.com

5. Na Ukrajině zavádějí systém NATO pro řízení vojenské logistiky LOGFAS. Ukrajina bude evidovat zbraně, techniku a další vojenské vybavení stejně jako USA.

6. Informace, které může nepřítel proti Ukrajině použít, jsou státním tajemstvím. Týká se to i jednotlivých aspektů množství dodávaných západních zbraní a také jejich umístění a použití. Tyto informace nebudou zveřejněny v médiích. Takové informace nebudou moci získat ani žádné občanské organizace.

HIMARS / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

7. Na žádost partnerských států nebyly zveřejněny všechny informace. Některé země trvají na tom, aby Ukrajina nezveřejňovala množství a nomenklaturu vojenského materiálu, který jí poskytly. Dělají to z vlastních národních zájmů.

8. Bílý dům, americké ministerstvo obrany a vlády evropských zemí, které poslaly Ukrajině vojenskou pomoc, neříkaly, že pochybují o efektivitě používání zbraní na Ukrajině. Kromě toho nebyly zveřejněny žádné stížnosti na Ukrajinu.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj / Zdroj: youtube.com

Západ pomáhá Ukrajině zbraněmi a to znamená nejen to, že zachraňuje Ukrajince, ale je to také investice do spravedlivého a stabilního mezinárodního systému. V takovém systému se velké i malé země budou moci cítit svobodně.

PSALI JSME: ANDREJ BABIŠ CHCE VYHRADIT NA MÍTINCÍCH MÍSTO PRO ODPŮRCE: JAK NA TO REAGOVAL POLICEJNÍ PREZIDENT

PŘIPOMÍNÁME: PRŮMĚRNÁ MZDA SE BLÍŽÍ K 50 TISÍCŮM: KDO V ČESKU VYDĚLÁVÁ NEJVÍCE

Share