Na Slovensku penzisté dostávají 13. důchod: jakou částku senioři pobírají a letos sociální dávku dostali dřív

Na Slovensku penzisté již dva roky mají nárok na tzv. 13. důchod, což je speciální sociální dávka. Obyčejně jí dostávali v listopadu, ale v tomto roce politici rozhodli, že kvůli vysoké inflací dávku důchodci dostanou již v červenci. Výše 13. důchodu je odvozená od pobírané penze. Informuje o tom web ceskeduchody.cz.

Důchodci / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Třináctý důchod na Slovenskou pobírají nejen senioři, ale také lidé, kteří dostávají jiné důchody. Tato sociální dávka se pohybuje mezi 50 a 300 eury, což je až 7 422 Kč.

Nejvyšší částku dostávají důchodci, kteří mají nejnižší důchody. V minulých letech penzisté peníze dostávali v listopadu, ale letos je dostali již v červenci. Důvodem je vysoká inflace v zemi.

Důchodci/Ilustrační foto/Zdroj: youtube.com

Politici mimo jiné urychlili výplatu třináctého důchodu kvůli tomu, že na Slovensku neprobíhala mimořádná valorizace důchodů a další řádná valorizace bude až v roce 2023.

Peníze / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Důchodci o mimořádný důchod nemusí žádat a je vyplácen automaticky. Jeho výše pak záleží na pobíraném důchodu. Senior s penzí 300 euro (7 421 korun) dostane maximální příspěvek 300 euro. Pokud důchodce má penzi 700 euro, dostane jako 13. důchod již 126 eur.

PSALI JSME: „VŠECHNY VÝDAJE DĚLÁME NA DLUH“: JUREČKA ŘEKL, ŽE VLÁDA SE SNAŽÍ LIDEM POMÁHAT A MLADÍ LIDÉ SI MOHOU VYDĚLAT NA BRIGÁDĚ

PŘIPOMÍNÁME: „CHTĚL BYCH, ABYCHOM MĚLI JEDEN ANTIGENNÍ TEST ZDARMA“: MINISTR VÁLEK ŘEKL, JAK DLOUHO SE BUDEME MUSET PŘEOČKOVÁVAT

Share