„Rusko odmítá bezpečnostní požadavky“: Zelenskyj řekl, které země mohou být v ohrožení v případě zhoršení radiační situace v Záporožské jaderné elektrárně

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prohlásil, že by ruský jaderný terorismus ohledně Záporožské jaderné elektrárny mohl vést ke katastrofě, která by postihla mnoho zemí, nejen Rusko a Ukrajinu.

„…Rusko odmítá bezpečnostní požadavky Evropské unie a 15 dalších zemí. Celkem 42 zemí vyzvalo Rusko, aby stáhlo své ozbrojené síly z území jaderné elektrárny,“ uvedl Zelenskyj.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj/ Zdroj: facebook.com

Pak dodal, že cena katastrofy, která by se mohla stát v Záporožské jaderné elektrárně, je velmi vysoká, postiženy by mohly být desítky zemí v Evropě, na Středním východě a v Asii.

Válka na Ukrajině/ ilustrační foto/ Zdroj: facebook.com

„Jakýkoli radiační incident v v Záporožské jaderné elektrárně může být ranou pro země Evropské unie, Turecko, Gruzii a země ve vzdálenějších regionech. Všechno závisí pouze na směru a síle větru.

Pokud dojde ke katastrofě, následky mohou zasáhnout i ty, kteří mlčí… Je nutné přejít od diskusí a výzev k novým tvrdým sankcím proti Rusku,“ řekl ukrajinský prezident.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj/ Zdroj: facebook.com

Zelenskyj doufá, že svět nedovolí, aby jaderné vydírání Rusů uspělo.

„Pokud nyní světu chybí síla a odhodlání, aby ochránil jednu jadernou elektrárnu, znamená to, že svět prohrává…“ poznamenal ukrajinský prezident.

Válka na Ukrajině/ ilustrační foto/ Zdroj: facebook.com

PSALI JSME: ZELENSKYJ: UKRAJINA MNOHOKRÁT NAVRHOVALA VEDENÍ RUSKÉ FEDERACE UKONČIT VÁLKU

PŘIPOMÍNÁME: SANKCE PROTI RUSKU: ZELENSKYJ VYZVAL K ZABLOKOVÁNÍ RUSKÉHO JADERNÉHO PRŮMYSLU

Share