„Hrozba je velmi závažná“: Odborníci řekli, zda Vladimir Putin může rozpoutat jaderný konflikt

Předpokládá se, že po referendech ve východních oblastech Ukrajiny prohlásí Ruská federace tyto oblasti za své území. Odborníci se domnívají, že kvůli tomu může dojít k obrovské katastrofě. Ruský prezident Vladimir Putin před časem prohlásil, že Rusko bude bránit své území všemi dostupnými prostředky a nevyloučil použití jaderných zbraní. Ukrajina se ale také nehodlá vzdát svých území. Píše o tom web TN.cz.

Čtyři referenda, která uspořádalo Rusko v ukrajinských oblastech, skončí v úterý. Pravděpodobně poté ruská hlava státu oznámí, že se tato území stávají součástí Ruské federace.

Vladimir Putin / Zdroj: youtube.com

Odborníci si myslí, že poté začne nejnebezpečnější fáze války mezi Ruskem a Ukrajinou. „Hrozba, že Rusko na obranu svého území použije veškeré zbraně, které má k dispozici, je velmi závažná,“ řekl pro portál Polsat News vojenský analytik Wojciech Szewko.

Vedení Ruské federace tvrdí, že Rusko nyní nebojuje pouze proti Ukrajině, ale proti celému Západu. Především jde o USA, Evropu a Velkou Británii.

Vladimir Putin / Zdroj: youtube.com

Expert připomněl, že Ruská federace má největší jaderný arzenál na světě. Není však známo, v jakém stavu jsou nyní tyto zbraně. Značnou část těchto zbraní vyrobil ještě Sovětský svaz.

Pravděpodobnost použití jaderného arzenálu má však velký psychologický efekt. Možná tímto způsobem se Vladimir Putin snaží vydírat evropské státy, aby přestaly Ukrajině pomáhat a donutily její vedení, aby se vzdalo.

Vladimir Putin / Zdroj: youtube.com

Podle geopolitického experta Petera Duncana může ruský prezident použít jaderné zbraně pouze v případě hrozby totální porážky. V jiných situacích by toto rozhodnutí nepodpořili jeho generálové.

Vladimir Putin nechce, aby se NATO přímo zapojilo do války. Členské státy Aliance to však nemají v úmyslu. Vedení západních zemí také neuzná výsledky referend v ukrajinských oblastech.

Vladimir Putin / Zdroj: youtube.com

Hrozby použití jaderných zbraní mají zastrašovací efekt. Některé státy vyrábějí tyto zbraně s cílem, aby na ně ostatní země nezaútočily, aby jako první nepoužily svůj jaderný arzenál. Wojciech Szewko si myslí, že západní státy nebudou riskovat vypuknutí nové světové války.

PSALI JSME: „NÁSLEDKY BUDOU HROZIVÉ“: BLINKEN VYZVAL RUSKO, ABY PŘESTALO VYHROŽOVAT JADERNOU ZBRANÍ

PŘIPOMÍNÁME: „ZÁPAD STOJÍ NA STRANĚ VÁLKY“: ORBÁN POŽADUJE OKAMŽITÉ PŘÍMĚŘÍ A ZAHÁJENÍ MÍROVÝCH JEDNÁNÍ MEZI UKRAJINOU A RUSKEM

Share