Jozef Síkela uvedl, že stát by v případě nouze mohl omezit vytápění domácností: Ministr vysvětlil proč

Podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (za STAN) by stát mohl omezit dodávky tepla do domácností, pokud by se ukázalo, že Česko nemá dostatek plynu. To by bylo nezbytné pro udržení klíčových složek průmyslu v chodu. Ministři kromě toho diskutují o podobě úsporného tarifu. Premiér Petr Fiala (ODS) uvedl, že kabinet o konkrétních částkách rozhodne do konce tohoto měsíce. Informuje o tom server Echo24.cz.

Jozef Síkela / Zdroj: youtube.com

Je nutné, aby v případě vážné energetické krize platila určitá pravidla pro vytápění. Resort průmyslu a obchodu připravil návrh vyhlášky. Tato vyhláška by vstoupilo v platnost v situaci, kdyby bylo vyhlášeno předcházení stavu nouze nebo pokud by vláda vyhlásila stav nouze v teplárenství.

To znamená, že v takové situaci by lidé měli snížit teplotu ve svých bytech a domech. Občané by měli v obývacích pokojích mít 18 stupňů místo 20 stupňů a v koupelnách by měli snížit teplotu z 24 na 19 stupňů.

Jozef Síkela / Zdroj: youtube.com

To by bylo nezbytné v případě, kdyby Česko nemělo dostatek plynu. Jozef Síkela v úterý novinářům řekl, že vláda by v takové situaci musela dělat podobné kroky, aby udržela v chodu klíčové složky průmyslu.

Podle něj je to důležité i pro lidi, protože pracují v různých podnicích a nakupují zboží, které tyto podniky vyrábějí. Nikdo nechce, aby se situace vyvíjela podle špatných scénářů, ale ministr vysvětlil, že stát se musí připravit předem.

Jozef Síkela / Zdroj: tv.blesk.cz

Ministři také v úterý diskutovali o podobě úsporného tarifu, tyto diskuse budou ještě pokračovat.

Podle návrhu ministerstva by domácnosti, které spotřebovávají hodně energií, mohly dostat až 17,5 tisíce Kč. Stát letos plánuje dle šéfa resortu vyplácet asi 5 tisíc Kč.

Petr Fiala / Zdroj: youtube.com

Předseda vlády Petr Fiala řekl, že ministři rozhodnou do konce měsíce o konkrétních částkách, které lidé dostanou.

PSALI JSME: „SAMA JE Z TOHO NEŠŤASTNÁ“: BABIŠ SE TVRDĚ PUSTIL DO PEKAROVÉ ADAMOVÉ, KTERÁ MU NA KRITIKU IHNED ODPOVĚDĚLA

PŘIPOMÍNÁME: SVETR JAKO SYMBOL BOJE PROTI PUTINOVI: MÍSTOPŘEDSEDA TOP 09 PROMLUVIL O ENERGETICKÉ KRIZI. ČESKO PODLE NĚJ ZIMU ZVLÁDNE

Share