Roman Prymula promluvil o epidemiologické situaci v ČR: prozradil, v jaké situaci by mohl být zaveden lockdown

Letní vlna koronaviru nabírá na síle. Počty případů nákazy se zvyšují v Česku i v dalších evropských zemích. Podle odborníků se epidemiologická situace bude zhoršovat. Epidemiolog Roman Prymula prozradil, v jaké situaci by bylo nutné zavést přísná opatření. Informuje o tom portál TN.cz.

V současné době v Česku neplatí žádná plošná opatření. Lidé si ale pamatují situace, kdy byly uzavřeny restaurace a obchody, kdy bylo nutné nosit roušky a v noci museli být občané doma.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

„Musela by tady být opravdu varianta, která by měla obrovskou smrtnost, aby se muselo sahat k takovýmto razantním opatřením,“ řekl pro TN.cz Roman Prymula.

Podle něj lidé nyní vnímají poměrně vysoký počet úmrtí způsobených nemocemi jinak. Epidemiolog také nepředpokládá, že by se situace mohla výrazně zhoršit, že by bylo nutné zavést lockdown.

Vlastimil Válek / Zdroj: youtube.com

Počty nakažených se však nyní rychle zvyšují. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek v polovině července uvedl, že to není problém a že situace je pod kontrolou.

Roman Prymula ale vnímá současnou situaci trochu pesimističtěji. Bývalý ministr zdravotnictví si nemyslí, že za deset dní začnou počty klesat.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

Epidemiologická situace by se dle jeho slov mohla výrazně zhoršit už na podzim. Hodně ale bude záležet na nových mutacích. Kromě toho zůstává neznámé, zda příští měsíce budou klidné, nebo po letní vlně okamžitě začne podzimní vlna.

Epidemiolog nerozumí, proč resort zdravotnictví nezavádí žádná opatření. Podle něj by nyní bylo nutné alespoň zavést povinné nošení respirátorů v nemocnicích. Některé nemocnice už takové rozhodnutí přijaly.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

V dalších evropských zemích byla opět zavedena určitá opatření. Například v některých německých spolkových zemích by lidé ve veřejné dopravě měli mít roušky.

PSALI JSME: MINISTERSTVO FINANCÍ ZJISTILO VYSOKÉ MARŽE NA BENZÍN A NAFTU: KDY JE RESORT MŮŽE ZASTROPOVAT A SNÍŽIT CENU POHONNÝCH HMOT

PŘIPOMÍÁME: „ZASE PO LETECH SPOLU“: TOPOLÁNEK A KALOUSEK PŘIPRAVILI PRO VLÁDU RADY, JAK ZVLÁDNOUT KRIZI A DODRŽET PŘEDVOLEBNÍ SLIBY

Share