Ukrajina tvrdí, že brzy osvobodí Cherson

Ruská armáda se zapojila do vyčerpávajících, pozičních bojů a ztratila útočný potenciál. V současné době jsou v Chersonské oblasti téměř všechny vojenské síly okupantů zaměřeny na udržení již obsazených území. V pátém měsíci války se jasně projevil naprostý nesoulad s reálnou bojeschopností ozbrojených sil Ruské federace, situace není taková, jak Rusko deklarovalo.

Potvrdily se předpoklady, že ruská armáda nemůže být podle svého bojového potenciálu druhá na světě, je v nejlepším případě na konci první desítky. Ukrajinská armáda sama útočí a ničí přesně vybrané cíle v hlubokém týlu nepřítele. Píše o tom Anna Blum.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskij / Zdroj: youtube.com

Večer 26. července ukrajinské ozbrojené síly použily americké salvové raketomety HIMARS a zaútočily na Antonovův most v Chersonu, to je jediný most přes Dněpr. Útok byl proveden s cílem zkomplikovat vojenskou logistiku ruské armády, zejména znemožnit přesun vojenské techniky z Krymu.

To prokázalo nejen nezranitelnost vůči ruským prostředkům protivzdušné obrany, ale také vysokou přesnost střelby HIMARS. Americké salvové raketomety na rozdíl od sovětských nezpůsobují nesmyslné ničení, ničí právě vybrané cíle.

HIMARS / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Útok na Antonovův most je potvrzením toho, že ukrajinské ozbrojené síly udržují pod svou palebnou kontrolou veškeré komunikace na okupovaných územích Ukrajiny. Ruská armáda, navzdory opakovaným prohlášením, nemá nic proti západním těžkým zbraním. Ruské prostředky protivzdušné obrany nejsou schopny ochránit strategické mosty přes Dněpr a nemohou zachytit reaktivní střely americké výroby.

Ruská armáda je asymetricky slabá, používá zastaralé sovětské zbraně. Má jedinou výhodu, a to velké množství zastaralých zbraní. V současné době dochází k postupné demoralizaci ruských vojsk, které jsou v Chersonské oblasti. Je zřejmé, že pokud ukrajinská armáda bude mít dostatek salvových raketometů, bude moci snadno zničit ústupové cesty za Dněpr, které ruské jednotky potřebují.

Ruský prezident Vladimir Putin / Zdroj: youtube.com

Ozbrojené síly Ukrajiny se snaží co nejvíce vyčerpat ruskou armádu, připravit ji o potřebné dodávky a připravit o možnost přepravy dalších vojenských jednotek. Ukrajinská armáda se stará o život každého vojáka, a proto se snaží vyhnout zbytečným ztrátám. Útok na Antonovův most je předehrou k osvobození Chersonu a Chersonské oblasti a nyní ukrajinská armáda vytváří pro to potřebné předpoklady.

Osvobození Chersonské oblasti je nevyhnutelné a již nyní se připravují potřebné vojenské zdroje. Jedním z hlavních úkolů je zachránit město a vyhnout se opakování „mariupolského scénáře“. Ukrajinská armáda používá pružnou a manévrovací taktiku, ruská armáda se stále nezbavila sovětského dědictví.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskij / Zdroj: youtube.com

Pokud ukrajinská armáda zahájí rozsáhlou ofenzívu, ruské dělostřelectvo bude ve městě Cherson a bude používat lidi jako živý štít. To je jejich obvyklá taktika. Proto je nutné zničit zásobovací cesty pro ruskou armádu, aby neměla možnost klást rozsáhlý odpor proti ukrajinské armádě.

Návrat Chersonské oblasti pod kontrolu Kyjeva zcela zničí plány nepřítele na okupaci jihu Ukrajiny. Kdyby se tak stalo, Ukrajina by už neměla cestu k moři. Pokud však ukrajinská armáda osvobodí Chersonskou oblast, oddělí to okupovaný Krym a zkomplikuje vojenskou logistiku Rusům na Donbasu.

HIMARS / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Bude to důležitý předpoklad pro osvobození Záporožské oblasti, Rusové nejsou schopni podniknout efektivní ofenzivní kroky. Pro Ukrajinu je důležitá průmyslová a přístavní infrastruktura Chersonské oblasti a její zemědělský potenciál, takže region bude osvobozen ukrajinskými ozbrojenými silami.

PSALI JSME: „NENÍ MOŽNÉ SI NA TO ZVYKNOUT“: VOLODYMYR ZELENSKYJ OTEVŘENĚ PROMLUVIL O SVÉM VZTAHU S MANŽELKOU

PŘIPOMÍÁME: KANDIDÁTI NA PREZIDENTA 2023: KDO PODLE SÁZKOVÝCH KANCELÁŘÍ MAJÍ V BOJI O HRAD NEJVĚTŠÍ ŠANCI

Share